Kościół św. Katarzyny w Lipnej

Lipna to wieś położona w gminie Przewóz. Na przestrzeni wieków Lipna należała do Górnych Łużyc.  Dzisiejsza nazwa wsi wywodzi się od słowiańskiego słowa „lipa”. Wcześniej używano też nazw: Lipa Łużycka, niemieckiej Leippa czy w latach 1936–1945.

Pierwsza udokumentowana wzmianka o wsi pochodzi z 1417 roku.  Podaje się, że dziesięć lat później liczyła ona 24 husyckich mężczyzn i jeden pojazd (bliżej nieokreślony). Natomiast z dokumentu sprzedaży dóbr szlacheckich z 1606 roku wynika, iż do tego czasu przetrwał we wsi młot kuźniczy.

Lipna, tak samo jak cała gmina Przewóz, została w niedługim czasie wcielona w obręb wpływów probostwa katolickiego w sąsiednim Księstwie Żagańskim. Natomiast w latach 1746 - 1752 mieszkańcy Lipnej uczęszczali na nabożeństwa do kościołów w Sanicach, Gozdnicy i Ruszowie, gdyż nie mieli innej możliwości.

W 1807 roku właściciel ziemski von Eicke rozpoczął budowę kościoła z wolno stojącą wieżą. 2 lutego 1808 roku nastąpiła konsekracja kościoła.

Wiadome jest też, że 17 września 1813 roku Lipna została splądrowana przez wojska rosyjskie, podczas tzw. wojny wyzwoleńczej. Natomiast na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego wieś, tak samo jak całe górne Łużyce, została oddana w 1816 roku pod panowanie pruskie.

W 1840 roku powstała w Lipnej huta szkła, która stworzyła miejsca pracy dla około 80 rodzin. Wytwarzano wówczas szkło białe, tafle szkła, butelki oraz szeroko rozumiane szkło dla potrzeb medycznych. A w 1841 roku została zbudowana fabryka ceramiki.

Budowa lekkiej kolei Horka-Rothenburg Priebus spowodowała, że Lipna  otrzymała w  1908  roku stację kolejową. W tym samym roku odnowiono kościół z okazji 100-lecia istnienia. A  nowy budynek szkoły został wybudowany w 1912 roku przed kościołem.

Po I Wojnie Światowej (1914-1918), parafia musiała opłakiwać 30 zabitych. By ich godnie upamiętnić wmurowano tablicę w kościele oraz posadzono dąb na południowej stronie, tuż przy szkole.  Natomiast w 1921 roku  kościół otrzymał nowy dzwon z brązu z wyrytą inskrypcją: „„Gott hat Wunderbares, was wir nicht begreifen, Glock' in dich gelegt“

W okresie międzywojennym, ludność utrzymywała się na względnie stałym poziomie 650 ludzi.  W trakcie nazistowskiej germanizacji słowiańska nazwa miejscowości Lipa została zmieniona 30 Listopada 1936 roku na Selingersruh. Utrzymała się do 1945 roku.  

Po zakończeniu II Wojny Światowej i ustaleniu nowych granic na Odrze i Nysie Łużyckiej wioska  przeszła we władanie polskiej  administracji państwowej najpierw pod nazwą Lipa Łużycka a później Lipna.

 


 

Zegar

Święta

Piątek, Wielki Tydzień
Rok B, II
Wielki Piątek Męki Pańskiej

Sonda

Czy podoba Ci się internetowa strona Parafii?

Tak

Nie


Dźwięk

Brak pliku dźwiękowego