Stowarzyszenie Cudownego Medalika - Apostolat Maryjny

Stowarzyszenie Cudownego Medalika powstało po objawieniach Matki Najświętszej świętej Katarzynie Labouré w Paryżu w 1830 w kaplicy Sióstr Miłosierdzia przy ulicy du Bac. Pierwsze objawienie w czasie którego siostra Katarzyna rozmawiała z Maryją ponad dwie godziny miało miejsce w nocy z 18 na 19 lipca. Drugie w czasie którego Maryja powierzyła Katarzynie misję wybicia medalika według objawionego przez nią wzoru miało miejsce 27 listopada. To właśnie ten medalik, który dla niezliczonych łask, nawróceń, uzdrowień nazwany został cudownym medalikiem, został uznany jako znak dany z nieba i stał się drogowskazem do nieba. Święta Katarzyna Labouré już po objawieniach przekazała swojemu spowiednikowi wolę Maryi, aby powstało Stowarzyszenie Dzieci Maryi. Pierwsze z takich stowarzyszeń powstało już siedem lat później w 1837 roku. Jako datę oficjalną powstania Stowarzyszenia Cudownego Medalika przyjmuje się rok 1905 w którym to roku Papież Pius X na prośbę biskupów galicyjskich zatwierdził stowarzyszenie a kilka lat później wyraził zgodę na rozwój Stowarzyszenia na całym świecie jako AMM (Association de la Médaille Miraculeuse – fr; Association of the Miraculous Medal - ang; Asociacion de la Medalla Milagrosa – hiszp.). Inicjatorem powstania Stowarzyszenia w Polsce jeszcze przed oficjalnym zatwierdzeniem był ks. Franciszek Domaradzki ze Zgromadzenia księży Misjonarzy.

Władze komunistyczne w Polsce wraz z wieloma organizacjami kościelnymi rozwiązały Stowarzyszenie. W 1980 roku, ks. Teofil Herman ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy podjął wysiłek wskrzeszenia Stowarzyszenia pod nazwą „Apostolat Maryjny” (AM). 25 lat później warunki pozwoliły na włączenie Apostolatu Maryjnego do ogólnoświatowego Stowarzyszenia Cudownego Medalika (AMM). Nazwa Apostolat Maryjny utrwaliła się na tyle mocno, że wiele grup używa tej nazwy mając świadomość że chodzi o Stowarzyszenie Cudownego Medalika (AMM).

 

 

Stowarzyszenie ma za cel:

a) szerzenie kultu Niepokalanej objawiającej Cudowny Medalik, szczególnie przez formację i uświęcanie jej członków oraz szerzenie kultu Niepokalanej poprzez przesłanie Cudownego Medalika, a także realizację apostolatu  miłosierdzia.

b) troska o ludzi zaniedbanych duchowo, obojętnych i zagrożonych religijnie, zwłaszcza znajdujących się u kresu życia.

c) szerzenie braterskiej miłości, zwłaszcza przez zapobieganie obojętności względem bliźnich.

d) wykonywanie bezpośredniej służby ubogim w duchu ewangelicznej miłości wedle charyzmatu św. Wincentego a Paulo, patrona katolickich dzieł charytatywnych.

 

 

Duchowość członków Stowarzyszenia:

Członkowie Stowarzyszenia wiedzą, że życie wewnętrzne i wspólnotowe dobrze budowane i przeżyte, daje siłę i pożądany skutek świadectwa, przez które Stowarzyszenie może realizować swe cele. Stowarzyszenie usiłuje realizować

się poprzez następujące cnoty:

 

MODLITWA I KONTEMPLACJA: Zachęceni przez Maryję (Przychodźcie przed ten ołtarz… O Maryjo… módl się … którzy się do Ciebie uciekają.), członkowie Stowarzyszenia zwracają szczególną uwagę na spotkania z Panem Bogiem w modlitwie kontemplacji zarówno indywidualnie jak i wspólnotowo. Siła tych ćwiczeń podtrzymuje całe Stowarzyszenie i pozwala jej żyć w spotkaniu ewangelizacji z innymi ludźmi.

Członkowie Stowarzyszenia winni pogłębiać pobożność maryjną przez studium mariologii oraz przez częste ponawianie aktu poświęcenia się Maryi. Członkowie Stowarzyszenia często modlą się słowami, które widnieją na medaliku: O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. Często również przypominają sobie o tym, że prawdziwa pobożność nie polega ani na czczym i przemijającym uczuciu, ani na jakiejś próżnej łatwowierności, lecz pochodzi z wiary prawdziwej, która prowadzi do uznania przewodniej roli Bogarodzicielki i pobudza do synowskiej miłości ku Matce naszej oraz do naśladowania Jej cnót (Lumen Gentium 67).

MIŁOŚĆ BRATERSKA: Spotkanie wspólnotowe w miłości ewangelicznej, jako obowiązek i radość, poprzez przykład Maryi z Wieczernika. To daje cel Stowarzyszeniu do jedności, zaproszenia do liturgii, spotkań i ją łączy w Kościele. Cechą znamienną apostołów maryjnych jest braterska miłość, wyrażająca się w pilnym i gorliwym pełnieniu zadań apostolskich w służbie bliźnim będących w potrzebach duchowych i materialnych.

Członków Stowarzyszenia powinna ożywiać pokora, usposabiająca duchowo do uzyskania łaski Bożej, koniecznej dla uświęcenia własnego i braci.

EWANGELIZACJA: Nieść życie braciom, poprzez przykład Maryi w tajemnicy nawiedzenia, ciągle

poznawać dobroć Pana i wyśpiewywać hymn u wielbienia, ponieważ wyniósł pokornych.

SŁUŻBA: Służyć Jezusowi w ubogich, całym sercem być z nimi, tak jak Maryja u swej kuzynki Elżbiety i według stylu życia wincentyńskiego.

 

Członkowie Stowarzyszenia, ich prawa i obowiązki:

Członkiem Stowarzyszenia w znaczeniu szerszym stają się osoby świeckie, duchowne i konsekrowane, które przyjmą Cudowny Medalik, zobowiązując się tym samym do oddawania czci Najświętszej Maryi Pannie i rozpowszechniania

Jej kultu w swoim otoczeniu. W ścisłym tego słowa znaczeniu członkami stają się ci, którzy zostali przyjęci specjalnym obrzędem przez Dyrektora Krajowego lub przez jego delegata.

 

Członkowie Stowarzyszenia korzystają z łask płynących z odprawianych przez Dyrektora Krajowego w ich intencjach Mszy św. oraz uczestniczą w odpustach przyznanych Stowarzyszeniu zgodnie z reskryptem Świętej Penitencjarii, wydanym w dniu 27 października 1995 r.

Wspomniane odpusty można otrzymać w następujących

dniach:

– w dniu przyjęcia do Stowarzyszenia,

– w święto Matki Bożej Cudownego Medalika – 27 listopada,

– w święto Maryi Królowej – 22 sierpnia,

– w dniu liturgicznego wspomnienia św. Katarzyny Labouré – 28 listopada,

– w święto św. Wincentego a Paulo – 27 września,

– w święto św. Ludwiki de Marillac – 6 maja, - rocznica zatwierdzenia Stowarzyszenia przez Św. Piusa X – 9 lipca.

Członkowie Stowarzyszenia powinni wypełniać następujące zobowiązania:

a) uczestniczyć we Mszy św. (o ile to możliwe codziennie);

b) czytać Pismo Święte połączone z rozmyślaniem, lekturę religijną w zależności od potrzeb duchowych;

c) codziennie odmawiać przynajmniej jedną tajemnicę różańca świętego w intencjach Kościoła i Stowarzyszenia;

d) nosić Cudowny Medalik jako znak obecności Maryi w ich życiu, który jest jednocześnie zewnętrznym wyrazem przebywania pod Jej macierzyńską opieką. Znak ten winien wyrażać dbałość o skuteczne naśladowanie Niepokalanej w Jej wolności od grzechu i trwanie w łasce uświęcającej;

e) uczestniczyć w cotygodniowych nabożeństwach Nieustającej Nowenny do NMP Niepokalanej Cudownego Medalika; w razie  niemożności odprawiać je prywatnie;

f) brać udział w comiesięcznych spotkaniach grupy;

g) uczestniczyć w dorocznych rekolekcjach, dniach skupienia, względnie w tzw. dniach wspólnoty, które mogą mieć elementy rekreacyjne.

 

Środki apostolskiego działania

- Oddziaływanie na otoczenie w duchu braterskiej miłości przez wzajemną uczynność.

-  Odwiedzanie chorych (w szpitalach lub w mieszkaniach prywatnych), osób samotnych i opuszczonych, a zwłaszcza ludzi zaniedbanych pod względem religijnym.

- Rozpowszechnianie Cudownego Medalika we własnej rodzinie, wśród krewnych, przyjaciół, znajomych, w miejscu pracy, w parafiach itp.

– rozpowszechnianie go również wśród dzieci i młodzieży za pośrednictwem nauczających religii, a także zaopatrywanie misjonarzy w tę duchową pomoc.

- Organizowanie niedziel maryjnych oraz Nieustającej Nowenny do NMP Niepokalanej Cudownego Medalika.

- Upowszechnianie czytelnictwa religijnego i szerzenia informacji m.in. przez wypożyczanie książek, czasopism i nagrań o treści religijnej. Motywem do gorliwej pracy na tym polu niech będą słowa Pana Jezusa: „Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął” (Łk 12, 49).

 

Oznaką Stowarzyszenia jest awers i rewers Cudownego Medalika z krzyżem i literami AMM.

 

 

 

 

Hasło Stowarzyszenia stanowią słowa: WSZYSTKO Z NIEPOKALANĄ

 

 

 

 

Stowarzyszenie w Parafii świętego Wawrzyńca Diakona i męczennika w Gozdnicy:

 

Stowarzyszenie pod nazwą Apostolat Maryjny powstało w Gozdnicy w 1985 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza księdza Zygmunta Czekańskiego CM.  Członkowie, obecnie w liczbie 15 osób, starają się realizować cel i żyć duchowością Stowarzyszenia w warunkach i okolicznościach naszego środowiska. Uczestniczą aktywnie w spotkaniach formacyjnych i modlitewnych na szczeblu okręgu głogowskiego, diecezji Zielonogórsko Gorzowskiej i na szczeblu krajowym.   

Grupa spotyka się na comiesięcznym zebraniu, które ma miejsce każdego 27 dnia miesiąca, na Nowennie do Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik każdego 27-go dnia miesiąca oraz innych okazyjnych spotkaniach. Grupę ożywia prawdziwy duch apostolski wyrażony głównie w modlitwie w różnych potrzebach a w ostatnim czasie w codziennie odmawianym różańcu w intencji pokoju. Członkowie grupy w miarę możliwości pomagają chorym między innymi czynnie uczestnicząc z corocznie organizowanym w parafii dniu chorych. Członkowie grupy są proszeni i chętnie służą modlitwą przy zmarłych.  Grupa organizuje pielgrzymki do różnych sanktuariów maryjnych podczas których rozdawane są cudowne medaliki i głoszone jest orędzie objawień Matki Najświętszej na rue du Bac w Paryżu. Grupa włączyła się aktywnie w dziewięcioletnią nowennę przed 200-setną rocznicą objawień w Paryżu ze świadomością uczestniczenia w modlitwie Niepokalanej wstawiającej się za ludzkością u Syna.

Przewodniczącą Parafialną grupy jest Pani Teresa Walczak, zastępcą Pani Irena Michalska,   skarbnikiem Pani Irena Staszak,  opiekunem duchowym Ks. Stanisław Deszcz CM

Wszyscy chętni do wstąpienia do Stowarzyszenia (mężczyźni i kobiety, dorośli i młodzież, duchowni i świeccy) proszeni są o nawiązanie kontaktu z Panią Teresą, tel. 694 705 954

Zegar

Święta

Czwartek, Wielki Tydzień
Rok B, II
Wielki Czwartek

Sonda

Czy podoba Ci się internetowa strona Parafii?

Tak

Nie


Dźwięk

Brak pliku dźwiękowego